Održavanje sistema tehničke zaštite
Da bi sistemi tehničke zaštite obezbedili Vas, imovinu i poslovanje prvo obezbedite Vi njih preventivnim održavanjem.
Koliko god da su proizvođači kvalitetni, koliko god da je sistem dobro isplaniran, neophodno je obezbediti mu kontinuitet u radu.
To je jedino moguće uz uslugu prevetnivnog održavanja sistema, što je danas i zakonska obaveza.
Preventivno održavanje sistema tehničke zaštite podrazumeva predviđanje potencijalnih kvarova i pravovremeno reagovanje, u cilju smanjivanja verovatnoće kvara na sistemu. Ovakav način održavanja pruža viši stepen pouzdanosti u funkcionisanju sistema i sigurnosti za korisnika.
Korektivno održavanje se ne zasniva na preventivi i realizuje se nakon što nastane kvar u radu sistema, čime se povećava rizik po bezbednost lica, imovine i poslovanja.
Često uz kvar jednog elementa na sistemu nastaje šteta i na okolnim delovima i uređajima zbog čega ceo sistem nije u funkciji. Zastoji u radu koji se javljaju kao posledica kvara ne mogu se predvideti kao ni vreme potrebno za popravku sistema. Ovo je najčešći način održavanja koji se danas primenjuje, a ujedno je i prividno najjeftiniji. Pored toga, pouzdanost sistema sa ovim načinom održavanja je upitna – direktno je zavisna od pouzdanosti najslabije komponente u sistemu.
Prednosti preventivnog održavanja u odnosu na konvencionalno – korektivno održavanje su brojne:
- veća pouzdanost uređaja i sistema u radu;
- mogućnost planiranja momenta održavanja ;
- mogućnost predviđanja troškova održavanja;
- lakša kontrola.
Odabirom preventivnog održavanja sistema tehničke zaštite smanjuje se mogućnost kvara komponenti i celokupnog sistema za 94,5%.